Navigatie overslaan
LochemDOET Home
  • VOOR VRIJWILLIGERS
  • VOOR ORGANISATIES
  • LOCHEM TRAINT
  • CONTACT
Account aanmakenLog in

Contact

  • Doctor Rivestraat 1, 7241 AS Lochem, Nederland
  • [email protected]
  • 0573-297000
LochemDOET

LochemDOET

  • Voor Vrijwilligers
  • Voor Organisaties
  • Lochem Traint
  • Bedrijven

Doe mee

  • Activiteiten
  • Zoek Organisaties
  • Organisatie toevoegen
  • Account aanmaken
  • Log in
  • Help
  • Content policy
  • Privacyverklaring
  • Algemene Voorwaarden
  • Toegankelijkheidsverklaring

Powered by Deedmob tools

Post | november 2020 | Verhalen van vrijwilligers | 2 min lezen

Iedereen kan een leven redden met een AED

Door

Roel Hendriks

Wie nog mocht twijfelen aan het nut van een AED moet eens te rade gaan bij een lid van Sport ’88. Elke zaterdagmorgen trainen de recreatielopers van de trimclub de spieren in de bosrijke omgeving van hun thuishonk aan de Flierderweg in Gorssel. Ondanks de beperkingen vanwege Corona viert, naast de inspanning van het hardlopen, de gezelligheid hoogtij. Tot enkele weken geleden, toen tijdens een rustig duurloopje een van de groepsleden plotseling in elkaar zakte. Gelukkig konden niet alleen enkele medelopers reanimatie toepassen, maar kon ook binnen de kortste keren gebruik gemaakt worden van het AED apparaat dat aanwezig is in de kantine van v.v. Gorssel. Mede dankzij de adequate hulp is de getroffene inmiddels grotendeels hersteld. Sport ’88 speelde er meteen op in door de leden een reanimatiecursus aan te bieden.


Dick te Slaa uit Epse glundert als de gebeurtenis ter sprake komt. Hij is als secretaris van de Stichting AED Epse/Joppe nauw betrokken bij het reilen en zeilen van de apparaten in deze regio. “Het voorval laat zien hoe belangrijk deze apparaten zijn”. De voormalig ambulance verpleegkundige citeert een krantenartikel om zijn gelijk te onderstrepen: “Bij het gebruik van een AED stijgt de overlevingskans van de getroffene binnen vijf minuten van tien naar zeventig procent”. “Dat zegt genoeg, toch?”

De Stichting AED Epse/Joppe werd 15 jaar geleden opgericht op initiatief van Rietje Dommerholt uit Epse die, na een AED in Wesepe gezien te hebben, in dorpsgenoot en verpleegkundige Dick te Slaa een enthousiaste en bovenal deskundige medestander vond om samen zo’n apparaat in Epse te realiseren.

Een Automatische Externe Defibrillator (AED) is een draagbaar apparaat dat het hartritme weer kan herstellen bij een hartstilstand. Dit gebeurt door het geven van een elektrische schok.

Om een AED te bekostigen werden sponsoren geworven en fondsen benaderd. Met succes, want het aantal AED’s kon gestaag worden uitgebreid. Heden ten dage beschikt de Stichting over 9 apparaten die verspreid in het hele ‘werkgebied’ Epse/Joppe 24/7 beschikbaar zijn.

Is Dick te Slaa dus een tevreden man? “Enerzijds wel, want we kunnen beschikken over voldoende AED apparaten, maar ……”. En na een korte pauze: “We kunnen nog wel meer vrijwilligers gebruiken”. “Wij plaatsen regelmatig oproepen in de plaatselijke media voor vrijwilligers die opgeleid willen worden, maar de respons daarop houdt niet over”. Te Slaa maakt dan ook dankbaar van de gelegenheid gebruik om nogmaals een oproep te doen. “Meld je aan, met slechts één trainingsavond kun je levens redden!”

Dankzij een verdubbelde opbrengst van de laatste collecte staat de Stichting er financieel goed voor, maar Dick te Slaa leunt niet achterover: “Onlangs zijn de AED”s gecontroleerd en het onderzoek wees uit dat twee apparaten vervangen moeten worden. Het betekent een kostenpost van ruim 3000 euro, en daar komen de onderhoudskosten nog bij!” Toch kan de secretaris nog lachen. “Dankzij de sponsors, het stimuleringsbedrag van de gemeente Lochem en de jaarlijkse collecte lukt het ons nog steeds om de zaak draaiende te houden, maar nieuwe sponsors zijn natuurlijk altijd welkom!”


“O ja, dat zou ik bijna vergeten: wil je ook nog even noemen dat wij dringend op zoek zijn naar een bestuurslid, het liefst iemand uit Joppe.” Graag gedaan Dick. Voor informatie over opleiding en bestuursfunctie: 06-10816125 en www.aedepsejoppe.nl

Deel blogpost
Gerelateerde blogposts
OUDE AARDE OMWOELEN BRENGT VERRASSINGEN

OUDE AARDE OMWOELEN BRENGT VERRASSINGEN

| Verhalen van vrijwilligers

OUDE AARDE OMWOELEN BRENGT VERRASSINGEN Als een tuin al tientallen jaren dezelfde mooie bloemen toont, is het wellicht de moeite waard om te kijken wat er nog meer in zit. Daarvoor kun je de aarde omwoelen, nieuwe zaden strooien of even niets doen en kijken wat er spontaan gaat groeien. Deze aandacht aan de tuin schenken kan al voor spontane verrassingen zorgen! Helene van den Berg is niet alleen een tuinierster in hart en nieren, zij heeft een rijk en boeiend werkzaam leven achter de rug als psychologe. Na haar studie begonnen als studentenpsycholoog in Nijmegen, is zij op Hogeschool Saxion in Deventer terecht gekomen. Daar heeft ze in de 33 jaar dat Helene hieraan verbonden was, heel veel verschillende werkzaamheden verricht: docent, programma ontwikkelaar, trainer, coach, supervisor, vertrouwenspersoon. En dat zowel binnen als buiten de Hogeschool, zoals in verschillende ziekenhuizen. Nu geniet ze van haar pensioen. Helene vertelt: “Mijn plezier in mijn werk was en is nog steeds, het bijdragen aan de ontwikkeling van de mens: jong en oud. Iedereen wil gehoord en gezien worden. Mijn zoektocht naar mijn eigen mogelijkheden is er altijd geweest. Waar kan ik meer betekenis geven aan mijn leven? Anderen op deze tocht meenemen en ergens uitkomen vind ik boeiend. Als vrijwilliger doe ik dit nu door de workshops POWER, waarvan Seniorenwerk van SWL de organisator is. Met veel plezier begeleid ik de trainingen. De thema’s van POWER bestaan uit 5 levensdomeinen: ‘lichaam en geest’, ‘sociale contacten‘, ‘materiële situatie’, ‘arbeid en participatie’, ‘waarden en inspiratie’. Daarover van gedachten wisselen, naar elkaar luisteren en vertellen. Het is boeiend om mee te denken en te praten met mensen die bezig zijn met een hernieuwde zingeving in hun huidige leven”. Een zoektocht dus naar een evenwicht tussen het betekenis geven aan een volgende fase in je leven en het genieten daarvan. Wat geeft een glimlach, een voldaan gevoel aan het eind van de dag? Was het ooit het werk op de boerderij, het verzorgen van het vee, de kinderen, het kantoorwerk: en nu? Deze ‘tuin’ omwoelen, ontdekken wat er nog meer spontaan wil groeien, je laten verrassen door onbekende ‘bloemen’, talenten: dat proces wil Helene graag begeleiden. Ze houdt van reizen, is lid van tuinclub Lochem en neemt deel aan 2 leesclubs, waarvan een met oud-collega’s. Daarnaast houdt van een potje filosoferen en laat haar handen met klei werken. Een levend voorbeeld van een eigen invulling van zingeving aan je leven geven. “Mijn zoektocht heeft drempels gekend. Telkens weer heb ik me afgevraagd waar ik op bepaalde momenten sta, wat er wellicht nog meer mogelijk is. Dit gevoel herken ik bij de deelnemers. En om dan te merken dat iedere deelnemer de veerkracht heeft, om over deze drempel heen te stappen, geeft mij POWER om met veel plezier verder te gaan met dit mooie werk!”
Lees meer

TWEE NIEUWE DAMES OP HET WARME ‘LOCHEM DOET’ NEST

| Verhalen van vrijwilligers

Gerdie Kreunen en Joy Broekema zijn de twee enthousiaste nieuwe krachten bij LochemDoet. Gerdie is in oktober '21 gestart bij LochemDoet en Joy sinds 1 maart van dit jaar. GERDIE Gerdie vertelt: “ik ben sinds 2019 verbonden aan Stichting Welzijn Lochem. Ik ben begonnen als opbouwwerker en initiatieven ondersteuner. Ik heb de kans gegrepen om bij LochemDoet te komen werken en in mijn functie verbind ik vrijwilligers en vrijwilligersorganisaties met elkaar en ondersteun ik vrijwilligers die opzoek zijn naar vrijwilligerswerk. De vacaturebank is een locatie waar iedereen terecht kan, voor het vinden van vrijwilligers, vrijwilligerswerk of informatie. Wij denken graag met iedereen mee. Elke woensdag en vrijdag van 9:30 tot 11:30 uur is één van onze vrijwilligers aanwezig bij de vacaturebank in het Stadshuus in Lochem. Mailen of bellen kan natuurlijk ook!” “Daarnaast organiseren wij trainingen en workshops over actuele thema’s, deze worden via Lochemdoet.nl aangeboden. Wij delen zo veel mogelijk kennis, onder andere tijdens een netwerkborrel.” Na twee jaar corona liggen veel projecten stil. De intentie van Gerdie is om weer nieuw leven in de samenwerkingen te blazen. Daarvoor is zij een kennismakingsronde aan het maken langs de vele organisaties. Na haar werk gaat Gerdie het liefst in haar tuin zitten en lezen. Zij is ook mantelzorger. Mandala’s kleuren vindt ze heerlijk: lekker rustig. JOY Joy vertelt: “Voor mijn opleiding maatschappelijk werk in Zwolle, liep ik stage in 2017 bij team mantelzorg. Daarna heb ik bij seniorenwerk stagegelopen gedurende mijn Master aan de universiteit Utrecht en ben ik uiteindelijk ook gaan werken bij seniorenwerk. Ik waardeer de gezellige sfeer bij SWL, het is allemaal heel hecht, laagdrempelige communicatie en korte lijntjes. Er hangt altijd een heel goede sfeer”. Op de vraag: “waar komt die goede sfeer vandaan?” antwoordt Joy: “Dit komt door de combinatie van de mensen die hier werken en het werk dat je uitvoert. Wij hebben allemaal één doel voor ogen: het welzijn van de inwoners van heel de gemeente Lochem verzorgen. Dat gezamenlijke doel verbindt de mensen hier.” “Nu werk ik sinds 1 maar bij LochemDoet en focus ik me vooral op de communicatie en PR. Sonja Peterse is nu regioprojectleider van de vrijwilligerscentrale in Lochem, Brummen en Voorst. Hierdoor kwamen uren vrij bij LochemDoet op het gebied van communicatie en PR. Ik heb dit nog niet eerder gedaan en het lijkt me leuk. Eén van mijn taken is het vormgeven van de rubriek “vrijwilliger centraal” met jou, Ria, en onze nieuwe jonge interviewer Lotte van der Sluijs. Voor een bijzonder of mooi verhaal van of over een vrijwilliger staan wij altijd open. Neem gerust contact op!” Verder vertelt Joy: “Ik stel altijd hoge doelen voor mezelf, en als ik zie hoe Sonja het heeft gedaan, dan zal ik er zeker aan moeten trekken om haar te evenaren. Maar toch, ik moet mezelf de tijd en ruimte geven om het op mijn eigen manier te ontwikkelen.” Joy heeft tijdens corona diamond painting ontdekt. Zij vindt het mooi om met steentjes te werken. Wandelen doet zij ook graag met een wandelapp. Dan luistert ze het liefst naar trance muziek en Deep house. SAMEN Toekomstplannen: beiden hebben de intentie om weer mooie evenementen voor vrijwilligers op te zetten: samen handen en voeten geven aan ‘Lochem Traint’, met workshops en trainingen over actuele thema’s. Ook de bedrijven vergeten ze niet, LochemDoet gaat zich op korte termijn ook meer richten op het verbinden van maatschappelijke organisaties met het bedrijfsleven en andersom.
Lees meer

In gesprek met Harmen Mulder, een gemotiveerde jonge vrijwilliger

| Verhalen van vrijwilligers

Er draait loeiharde muziek als ik Harmen Mulder kom ophalen voor zijn interview. Hij zit achterin de school aula, waar de GIRO555-donaties binnenstromen voor Oekraïne. Ondanks alle drukte, heeft hij wel tijd om 10 minuutjes met mij in gesprek te gaan. We lopen een leeg beeldende vorming lokaal in, waar de tafels onder de verf zitten. Terwijl mijn laptop opstart, danst hij nog even mee op de achtergrondmuziek. Harmen werkt bij Gudula, zorgcentrum voor ouderen. Bij Gudula is Harmen vooral bezig met de technische dingetjes, bijvoorbeeld livestreams uitzenden en losse kabeltjes terug stoppen waar ze horen, koffie schenken en rommelen in de keuken hoort hier ook bij. Heel divers! Bijvoorbeeld op zijn eerste dag, toen was de vaatwasmachine kapot en hebben hij en zijn baas de hele middag met de hand afgewassen. Meteen aan de bak dus! Met een hele lege agenda in 2018, begon Harmen full-time met zijn vrijwilligerswerk bij Gudula. Sindsdien heeft hij nog veel meer projectjes en vrijwilligersfuncties opgepakt, en nu in 2022 is die lege agenda een stuk voller geworden. Zo geeft hij programmeerlessen op de basisschool, organiseert het Glazen huis in het Staring College waar die GIRO555-donaties voor Oekraïne zijn opgehaald en nog veel meer. We hebben het allemaal vast een keer gehoord van onze ouders: ‘Als je je verveelt, krijg je de beste ideeën!’ en ik denk dat Harmen wel de inspiratie zou kunnen zijn geweest voor dat zinnetje. Het is belangrijk om iets goeds te doen voor de wereld. Dat is Harmen’s motivatie. Een beetje geld is leuk, maar het is ook belangrijk om dingen te doen vanuit het goede van je hart. Moeder en Oma zijn ook fanatieke vrijwilligers, dus die genen heeft hij er in ieder geval wel meegekregen. “Alles wat ik kan bijdragen, dat doe ik met liefde.” Er komen ook moeilijke dingen bij kijken. Werken in de ouderenzorg heeft natuurlijk een groot minpunt; mensen overlijden. En dat zijn allemaal mensen die je kent. Hoe langer je er werkt, hoe bekender je wordt bij de mensen. Dan vallen er toch een paar weg waar je goed bevriend mee bent geraakt, en dat is best lastig. “Het hoort er wel bij,” vindt Harmen. “Het is toch iets waar je mee moet leven.” Gelukkig is zijn vrijwilligersfunctie ook hartstikke leuk. De zorggroep gaat goed om met de vrijwilligers, zij krijgen hetzelfde kerstpakket als medewerkers en evenveel respect. Er worden vrijwilligers-feestjes georganiseerd, en er zijn dagen-van-de-vrijwilligers. “Er wordt goed voor ons gezorgd,” Vertelt Harmen dan ook tevreden. Het is ook dankbaar werk, en vooral ook heel gezellig. Avondjes rummikub spelen, grapjes maken met de mensen, interessante gesprekken. Je leert ook veel van de mensen die daar worden verzorgd. zij hebben veel levenservaring, een verhaal om te vertellen. Dat is natuurlijk ontzettend interessant. “Het zijn ontzettend leuke mensen, en daar word ik gewoon gelukkig van.”
Lees meer